Jazzman

Dokumentární film

Obsah

„Jazz není hudebním žánrem, ale prostředkem k tomu, aby člověk mohl být sám sebou,“ říká skladatel, dirigent a jazzový pianista Milan Svoboda v šestadvacetiminutové koláži improvizovaného vzpomínání a drobných výseků z každodenního života, které dohromady skládají odpověď na otázku, co v případě českého jazzmana ono „být sám sebou“ vlastně znamená.

V absolventském snímku, jímž Daniel Habrda završil studium Dokumentární tvorby na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, nabídneme odpovědí hned několik. A každá z nich nahlédne Milana Svobodu z jiné perspektivy.

V Národním divadle, Rudolfinu, jazzovém klubu Reduta nebo třeba na Ježkově konzervatoři, kde jsme natáčeli, je profesionálním hudebníkem a na své kolegy působí jako „velmi jemná, laskavá osobnost,“ jak se o Svobodovi vyjádří americký saxofonista a držitel dvou cen Grammy Bob Mintzer. Doma v Jílovišti je životním partnerem a manželem herečky Jany Paulové, v tělocvičně v Praze-Slivenci zase hráčem ping-pongu a v Žižkovském divadle Járy Cimrmana hercem, o němž Zdeněk Svěřák říká, že „když si sundá klobouk, tak je velice podobnej Bedřichu Smetanovi.“

I přes krátkou stopáž jsme snímku věnovali více než půl roku práce. První klapka padla 17. října 2015, poslední 6. května 2016 a jazzman Milan Svoboda nás během té doby pustil nejen do zákulisí své práce, ale i do soukromí, takže ho ve filmu můžete zastihnout při běžných činnostech, jako je přifukování pneumatik jízdního kola nebo bezradné soupeření s autonavigací. To všechno dohromady, přináší zajímavou sondu do života jedné z předních českých hudebních osobností.

Režie

Daniel Habrda

Producent

Miloň Terč

Kamera

Daniel Hotový, Miloslav Brzák

Hudba

Milan Svoboda

Zvuk

Jana Průšková

Střih

Veronika Kůdelová

Účinkují

Milan Svoboda, Jana Paulová, Anežka Svobodová, Zdeněk Svěrák, Bob Mintzer