Kristian

Česko-finský houslista

Popis

KRISTIAN je první česko-finský houslista, který spojuje svou virtuózní hru na housle s moderními akustickými i elektronickými nástroji. Svou tvorbou tak předkládá nevšední pojetí klasické hudby a vytváří zcela originální atmosféru

Kristian patří mezi dnešní inspirující a moderní umělce. Díky svému česko-finskému původu vnáší do svých interpretací prvky z obou kultur a vytváří zajímavé hudební přednesy kontrastu a harmonie.

KRISTIAN (1980) se narodil v České republice, ale vyrůstal ve Finsku, kde vystudoval známý Toivo Kuula Institut ve Vaase.

Již v útlém věku získává prestižní ocenění. V roce 1990 II. cenu v okresní soutěži v Kajaani. Dále v roce 1995 ve Vaase vyhrává I. cenu soutěže Toiva Kuuly za provedení I. věty koncertu D-dur P. I. Čajkovského. Současně (1992-1997) působí s profesionálními orchestry. S komorním orchestrem Toivo Kuuly sklízí úspěch a poté jako koncertní mistr pod profesionálním vedením svého otce podnikl koncertní turné ve Švédsku, Finsku, Färských ostrovech a v estonském Tallinu.

V roce 2000 se Kristian vrací zpět z Finska do České republiky a krátce na to v roce 2001 navazuje spolupráci s naší producentskou společností, kde je zrealizována Kristianova první nahrávka Scherzo Tarantelle H. Wieniawskeho v moderní úpravě, kterou v květnu 2002 vydává mezinárodní společnost BMG / Czech Republic jako singl. Úspěšně vystudoval konzervatoř v Českých Budějovicích, kterou ukončil v červnu roku 2006 a dále pod vedením koncertního mistra České filharmonie Bohumila Kotmela úspěšně absolvuje Hudební Akademii Muzických Umění v Praze, kterou zdárně zakončil v červnu 2011. Během všech studií se aktivně věnuje své hudebně profesní dráze a již v září roku 2009 vydává své debutové album Symbiosis a v roce 2014 vyšlo druhéhé album nesoucí název Esence.

Díky originální autorské hudbě, při které vyniká virtuosní houslové podání v kombinaci s moderními, akustickými i elektronickými prvky, naši hudbu použili při svých vystoupeních například Tomáš Verner - Mistr Evropy v krasobruslení, Ivana Nováková - II. mistryně České republiky v drezúře koní v Jízdě Elegance, dále Eva Pavelková - několikanásobná juniorská mistryně České republiky v moderní gymnastice, Dominika Červenková - úspěšná ze světových a evropských závodů, olympijská reprezentantka z Athén 2004, několikanásobná mistryně České republiky v moderní gymnastice a další.